Stan ogumienia pojazdu ma duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Opony muszą być dopasowane do warunków atmosferycznych oraz utrzymane w dobrej kondycji. Koniec sezonu lub starty bieżnik to sygnał, że trzeba jak najszybciej odwiedzić wulkanizatora. Kto to taki? Jak rozpoznać, że czas wymienić opony? Jak dokładnie stan ogumienia wpływa na bezpieczeństwo na drodze?

Kto zajmuje się wymianą opon?

Wymianą opon w samochodzie zajmuje się wulkanizator. Do jego zadań należy nie tylko wymiana opon na koniec każdego sezonu, ale też naprawianie tych, które da się jeszcze zregenerować. W takiej kwestii jak wymiana opon Kraków ma do zaoferowania wiele warsztatów wulkanizatorskich. Podczas swojej pracy wulkanizator postępuje według odpowiednich procedur.

Przebieg wymiany opony:

 • Zdjęcie wentyli
 • Spuszczenie powietrza
 • Podważenie stopki
 • Usunięcie obciążników
 • Ustawienie maszyny
 • Założenie opony na felgę
 • Montaż wentyli

Nie jeden dobry wulkanizator Kraków wybrał na prowadzenie swojego warsztatu – samodzielna wymiana kół jest możliwa, jeśli ma się zapasowe felgi, ale przy jednym komplecie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. Po wymianie opon na nowe trzeba jeszcze pamiętać o wyważeniu kół.

Serwis uszkodzonych opon – czy warto?

Opony uszkadzają się w trakcie codziennej eksploatacji – wynika to z ich ciągłego kontaktu z nawierzchnią. W sezonie zimowym oraz szczycie sezonu letniego ogumienie jest szczególnie narażone. Dodatkowo może zdarzyć się, że w oponie utknie gwóźdź lub inny ostry przedmiot. Jeśli chodzi o taką usługę jak wulkanizacja Kraków to miejsce, w którym działają profesjonalne warsztaty. Wulkanizator wstępnie ocenia stan opony i określa, czy da się ją jeszcze naprawić. Naprawa przebitej opony, która posiada nadal dobry bieżnik wciąż jest opłacalna.

Jakie uszkodzenia może naprawić wulkanizator?

 • Przecięcie ścianki bocznej
 • Wgłębienia ścianki bocznej
 • Przebicie opony do 5 milimetrów
 • Przetarcie gumy w bocznej ściance

Kiedy trzeba wymienić opony?

Zgodnie z zaleceniami producentów opon należy je wymieniać na zimowe, gdy temperatura na zewnątrz zacznie spadać poniżej 7 stopni Celsjusza. Czasem warto jednak wstrzymać się z wymianą, gdy jesień jest wyjątkowo deszczowa, gdyż letnie ogumienie wykazuje lepsze właściwości jezdne na mokrych nawierzchniach. Pierwsze opady śniegu to sygnał, że trzeba niezwłocznie odwiedzić wulkanizatora. Takich miejsc jak serwis opon Kraków ma wiele i w sytuacji, gdy nie jest się pewnym, czy już czas wymienić zużyte opony, zawsze można skonsultować się z profesjonalistą. Zużyte opony zapewniają gorszą przyczepność w każdych warunkach, szczególnie podczas opadów deszczu.

Ile trwa wymiana opon w samochodzie osobowym?

Wizyta w zakładzie wulkanizatorskim nie musi być czasochłonna. Sprawna wymiana opon w Krakowie trwa najwyżej kilkanaście minut. W warsztatach wulkanizatorskich używa się zautomatyzowanego sprzętu i komputerów pomagających szybko ustawić zbieżność i wyważenie kół. W sytuacji, gdy jedna z opon ulegnie uszkodzeniu, nie trzeba zmieniać całego kompletu, ale należy pamiętać o tym, że wzór bieżnika na wszystkich oponach musi być taki sam. Zapewnia to większą stabilność pojazdu oraz gwarantuje odpowiednią przyczepność do podłoża. Zużyte opony można zastąpić regenerowanymi, ale w dłuższej perspektywie nie da się uniknąć inwestycji w nowy komplet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *