Wiele osób, które pracują na etacie, marzy o tym, by kiedyś założyć własną firmę i pracować wyłącznie na własny rachunek. Niektórzy te marzenia realizują. Aby bezboleśnie przejść z etatu na samozatrudnienie, warto bardzo dobrze zapoznać się z obowiązującymi przepisami.

Jeden z takich zapisów mówi na przykład, że na samozatrudnieniu nie można w tym samym roku podatkowym pracować i wykonywać tych samych zadań dla swojego ostatniego pracodawcy. Jest to bowiem niezgodne z prawem. Osoba, która decyduje się na założenie działalności gospodarczej musi również przebrnąć przez cały gąszcz przepisów związanych z ZUS-em i Urzędem Skarbowym oraz wybrać sposób rozliczania się z fiskusem. Na zasadzie, że im dalej w las, tym więcej drzew – im dłużej czyta się różne przepisy prawne, tym więcej niewiadomych pojawia się w głowie. Kto dopiero startuje z własną działalnością, powinien od razu na starcie zadbać o to, by wszystko odbywało się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami.

Zakładanie własnej firmy to poważna życiowa decyzja, dlatego warto zadbać o wszystkie, nawet z pozoru drobne szczegóły. Im lepszy będzie start, tym łatwiej będzie później pracować na swoim bez martwienia się o przepisy prawa. Osoby, które zakładają własną działalność gospodarczą raczej nie mają możliwości zatrudnienia własnego prawnika – wtedy doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług zewnętrznej kancelarii prawnej dla przedsiębiorców. Dobry adwokat pomoże szybko i sprawnie przejść przez wszystkie etapy załatwiania formalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *