Dobrze dobrane oświetlenie ogrodowe może zupełnie zmienić wygląd nocnego ogrodu.

Przed zakupem lamp ogrodowych warto przemyśleć, gdzie chcemy je zlokalizować oraz jakie elementy ogrodowe mają być oświetlone. Kiedy już wybierzemy stosowne miejsce możemy przejrzeć ofertę rynkową w celu poszukiwania światła pasującego do naszego ogrodu.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

oświetlenie ogrodowe powinno zapewniać bezpieczeństwo i umożliwiać swobodne poruszanie się po ogrodzie w nocy. Ważne jest zatem odpowiednie oświetlenie ścieżek. Warto wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia, takie jak stawy lub zmiany poziomu gruntu oraz gwałtowne spadki ścieżek.

Rodzaje lamp ogrodowych

Do najpopularniejszych rodzajów lamp ogrodowych zalicza się kinkiety, słupki, reflektory oraz lampy nawierzchniowe. Kinkiety mocowane są do ściany, lekko od niej odstając w zależności od rodzaju. Lampy te zazwyczaj posiadają czujnik zmierzchowy lub działają na podczerwień. Słupki mogą mieć różną wysokość oraz wagę. Większość nich można ustawiać na ziemi, niektóre modele wymagają twardej powierzchni. Tego typu lampa musi znajdować się na odpowiedniej wysokości. Słupki doskonale sprawdzą się do wyznaczenia bocznych krawędzi ścieżek i roślinności znajdującej się wokół niej. Lampy ogrodowe w postaci reflektorów pozwalają oświetlić punktowo wybrane obiekty a ich zaletą jest to, że można je ustawić pod dowolnym kątem i uzyskać naprawdę widowiskowy efekt. Z kolei lampy nawierzchniowe posiadają różną wytrzymałość mechaniczną. Przed zakupem warto przemyśleć lokalizację takiej lampy, jeżeli mają poruszać się po niej samochody, nawierzchnia powinna być trwała i całkowicie płaska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *