Tylko jeden rodzaj drewna został wypróbowany i sprawdzony do wytwarzania beczek przez tysiące lat produkcji wina. To dąb. Chociaż wiśnia, orzech, kasztan, sosna i sekwoja również mogą posłużyć, jako materiał na beczki, tylko dąb wydaje się mieć odpowiedni wpływ na wino, pozwalając mu wzmacniać jego smaki. Dąb składa się ze związków chemicznych, takich jak garbniki, które nadają winu cechy wanilii, herbaty i tytoniu, nie przytłaczając go. Dlatego w sklepach dla winiarzy np. na stronie https://alembik.eu/213-beczki-debowe-na-wino znajdziemy właśnie beczki dębowe.

W ogromnej większości przypadków beczki na wino są wytwarzane z jednego z dwóch rodzajów dębu francuskiego (Quercus robur lub Quercus sessiliflora) lub z dębu amerykańskiego (Quercus alba). Francuskie dęby są używane głównie do produkcji beczek bordeaux. Są używane do wielu rodzajów wina, ale w szczególności do cabernet sauvignon, merlot i bordeaux. Francuski dąb jest również używany do produkcji beczek na wino z Burgundii oraz do starzenia pinot noire. Beczki z amerykańskiego dębu są wykonane w różnych rozmiarach i mieszczą wszystkie rodzaje wina.

Innym ważnym elementem decydującym o jakości beczki jest sposób jej wytworzenia. Kiedy po raz pierwszy używano dębu amerykańskiego do produkcji beczek, uważano, że dąb nie jest odpowiedniej jakości, ponieważ nadaje winu nieprzyjemny smak. Tymczasem chodziło raczej sposób, w jaki zbudowano beczki. Amerykanie byli przyzwyczajeni do robienia beczek na whisky, które wykorzystywały drewno suszone w piecu i piłowane klepki. Francuscy bednarze zamiast tego przez dwa lata suszą drewno na dworze i dzielą klepki ręcznie, dzięki czemu wino ma więcej smaku. Kiedy Amerykanie zaczęli wykorzystywać francuskie techniki z rodzimymi drzewami, wyprodukowali beczki, które były równie dobre do przechowywania wina, jak francuskie. Ponadto klepki do wina w Stanach Zjednoczonych tradycyjnie umieszcza się nad parą, podczas gdy w Europie beczki, umieszcza się nad ogniem.

Źródło: https://alembik.eu/213-beczki-debowe-na-wino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *