Lampy zewnętrze to standardowe wyposażenie wielu domów jednorodzinnych. Pomimo tak dużej popularności tego rozwiązania nadal sporo osób nie wie, jak się je powinno prawidłowo montować. Warto zapoznać się z choćby podstawowymi informacjami na ten temat, zanim zakupi się lampy zewnętrzne.

Dlaczego warto mieć lampy zewnętrzne na dom?

Z jakiego powodu lampa zewnętrzna na dom jest tak powszechnie zakładana przez Polaków na posiadane nieruchomości? Co dokładnie sprawia, że taki element dodatkowego wyposażenia cieszy się tak wielkim powodzeniem? Odpowiadają za to oczywiście naprawdę ciekawe zalety i korzyści tego rozwiązania.
W pierwszej kolejności powiedzieć trzeba, że lampy zewnętrzne pozwalają na znaczne zwiększenie wygody poruszania się po posesji. Dzięki doświetleniu wszystkich ścieżek nie ma ryzyka potknięcia się czy też wejścia w coś nawet w środku nocy. Wspomnieć trzeba także, że lampa przed domem może przyczynić się do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa. Jeśli będzie ona wyposażona np. w czujnik ruchu, intruzi próbujący dostać się na posesję zostaną szybko wykryci i przepłoszeni.

Gdzie i jak podłączyć lampy zewnętrzne?

Dobrze dobrana lampa na zewnątrz domu niesie ze sobą naprawdę bardzo ciekawe korzyści związane z bezpieczeństwem, ale też i wygodą. Pamiętać jednak trzeba, że do uzyskania największych korzyści z tytułu zamontowania takich lamp, trzeba najpierw dowiedzieć się, gdzie będzie na nie najlepsze miejsce. W końcu od wybrania prawidłowej lokalizacja zależeć będzie skuteczność i efektywność świecenia.
Powszechnie polecany producent lamp zewnętrznych SU-MA zaleca, aby lampa na zewnątrz domu znalazła się w newralgicznych, najczęściej użytkowanych miejscach. Powinna więc zostać powieszona przed wejściem do budynku, wjazdem do garażu, ale też przy tarasie. Oczywiście lampy zewnętrze muszą być montowane także w miejscach, po których często się chodzi. Jeśli więc mamy ogród, powinniśmy ścieżki w nim doświetlić lampami. Co ciekawe, montowane w ogrodzie, ale też i na elewacji oświetlenie może pełnić funkcje typowo dekoracyjną, co też wymuszać będzie odpowiednio zaprojektowane miejsca montażu.

Jak zamontować lampy zewnętrzne na dom?

Wysokiej jakości lampa przed dom zawsze zasilana jest z bezpośrednio z sieci elektrycznej. Oznacza to, że konieczne jest w pierwszej kolejności wyprowadzenie z budynku na elewację lub do ogrodu wiązki instalacji elektrycznej. Pamiętać trzeba, że musi ona być zabezpieczona wyłącznikiem nadprądowym, który ochroni przed przeciążeniem i zwarciem, ale także wyłącznikiem różnicowoprądowym, który chroni przed porażeniem.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, montując lampy zewnętrzne w domu? Przede wszystkim o odpowiednim zabezpieczeniu wiązki przewodu. Musi ona cechować się doskonałą szczelnością, jeśli będzie montowany na elewacji, ale też musi znajdować się odpowiednio głęboko w gruncie, jeśli będzie prowadzona w ogrodzie. Sam proces montażu lamp jest stosunkowo prosty i nawet osoba bez zaawansowanej znajomości elektryczności powinna sobie z tym zagadnieniem poradzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *