Energia elektryczna to obecnie niezbędne domowe medium, bez którego trudno wyobrazić nam sobie codzienność. W końcu bez prądu nie ma światła, urządzeń do pracy czy rozrywki, często ogrzewania, a nawet wody, jeśli korzystamy z własnej studni i hydroforu. Oznacza to, że instalacja elektryczna oplata cały dom a ten rozbudowany system jest zwyczajnie konieczny. Trzeba więc dokładnie planować i wykonać całą instalację.

Instalacja elektryczna jest częścią sieci niskiego napięcia, która jest układem przewodów w budynku wraz z całym sprzętem elektroinstalacyjnym. Układ ten rozpoczyna się na zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej w złączu, a kończy się w gniazdkach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych i zainstalowanych na stałe odbiornikach energii elektrycznej. Głównym zadaniem instalacji jest dostarczenie energii elektrycznej bądź sygnałów elektrycznych do dedykowanych odbiorników. Całość musi działać bez zarzutu, dlatego ważne jest, aby zlecić wykonanie instalacji doświadczonemu elektrykowi, jak np. elektryk Kraków.

Za mała liczba gniazd

Ograniczona ilość gniazd w pomieszczeniach to chyba najczęstszy błąd jaki popełniamy przy instalacji nawet w nowych domach. Kończy się to dyskomfortem i plątaniną przedłużaczy. Problem ten jest wyjątkowo silnie odczuwany w kuchni, gdzie korzystamy z wielu sprzętów, których z czasem naturalnie przybywa. Są tutaj sprzęty pracujące stale, jak lodówka czy zmywarka, które powinny mieć własne, wydzielone gniazda. W kuchni używamy też różnych sprzętów dorywczo, jak toster, ekspres do kawy, mikser bądź wyciskarka do owoców. Na szczęście podwójne gniazda nad blatem zaplanowane co najmniej co 1,5 m rozwiążą problem. W miejscu, gdzie najpewniej postawimy ekspres lub mikrofalówkę, warto jeszcze dodać kilka gniazdek.

Za mało punktów oświetleniowych
W domach jednorodzinnych najczęściej pomieszczenia są większe niż w mieszkaniach w bloku, o czym trzeba pamiętać planując oświetlenie. Pamiętajmy, że jeden żyrandol umieszczony centralnie wystarczał wcześniej w mieszkaniu w sypialni 10 m2, jednak w dwa razy większej już się nie sprawdzi. W 30-metrowym salonie będziemy potrzebować innych rozwiązań. Mając to na uwadze warto skonfrontować projekt instalacji z rzeczywistością i planowanym sposobem zagospodarowania przez nas wnętrz. W tym celu można zaznaczyć kredą na podłodze i ścianach, gdzie staną większe meble i sprzęty, a gdzie znajdą się łączniki oświetleniowe i gniazda, co pokaże nam czy można jeszcze coś poprawić tak, aby oświetlenie było jak najbardziej wydajne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *